Every year a search for local sporting successes is conducted – people who excel in their chosen sport, clubs who are run successfully and those wonderful volunteers behind the scenes who work hard to help their club and it's members succeed.

The City of Mandurah Sports Awards has been running for five years and awards are presented in November each year.

The Awards aim to honour local individuals, clubs and teams who have achieved sporting success or have made a significant contribution to sport and recreation in Mandurah.

Award Categories

  • Sports Person of the Year
  • Senior Sports Person of the Year
  • Junior Sports Person of the Year
  • Sports Person of the Year with a Disability
  • Club of the Year
  • Team of the Year
  • Junior Team of the Year
  • Male Volunteer of the Year
  • Female Volunteer of the Year

The winners each year are selected by a panel of judges, and announced at a special gala dinner ceremony.

Previous winners of the awards are listed below.  For more information, contact the City of Mandurah Club Development Officers on 9550 3601 or email clubconnect@mandurah.wa.gov.au

Past winners

Award Winner
Sports Person of the Year Jackson England
Junior Sports Person of the Year Georgia Payne and Sophie Ingledew
Senior Sports Person of the Year Cathy Rayner
Sports Person of the Year with a Disability Malcolm Anderson
Female Volunteer of the Year AJ Carmarda
Ken Philips Male Volunteer of the Year Russell Price
Team of the Year Mandurah City FC Division 1 Women's Team
Junior Team of the Year Peel Thunder Rogers Cup Youth Girls Team
Club of the Year Mandurah Surf Life Saving Club
Highly Commended Memphis McLeod
Sports Inclusion Award Starfish Nippers

Award Winner
Sports Person of the Year Nang Nguyen
Junior Sports Person of the Year Damien Burrage
Senior Sports Person of the Year Oswald Igel
Sports Person of the Year with a Disability James B Davis
Female Volunteer of the Year Joanne Hawes
Ken PhilipsMale Volunteer of the Year Ian Robinson
Team of the Year Mandurah Magic Women’s SBL Team
Junior Team of the Year Peel Thunderbirds Rogers Cup Youth Girls Team
Club of the Year North Mandurah Junior Football Club

Award Winner
Sports Person of the Year Casey Mihovilovich
Junior Sports Person of the Year Georgia Payne
Senior Sports Person of the Year Jim Wood
Sports Person of the Year with a Disability Raymond Ellery
Female Volunteer of the Year Kaz Salter
Ken PhilipsMale Volunteer of the Year Ian Crane
Team of the Year Peel Thunder Football Club WAFL Team
Junior Team of the Year Mandurah Mustangs Junior Football Club Year 7-9 Girls Team
Club of the Year Mandurah Magic Basketball Club


Award Winner
Sports Person of the Year Rebekah Weller
Junior Sports Person of the Year Cooper Geddes
Senior Sports Person of the Year James B Davis
Sports Person of the Year with a Disability Malcolm Andersen
Female Volunteer of the Year Donna Weeks
Ken PhilipsMale Volunteer of the Year Brad Higgins
Junior Volunteer of the Year Lara Strbac
Team of the Year Peel Thunder Football Club WAFL Team
Junior Team of the Year Mandurah Netball Association U15 Division 1 Team
Club of the Year Halls Head Bowling & Recreation Club

Award Winner
Sports Person of the Year Jordan Ihms
Junior Sports Person of the Year Marshall Puzey
Sports Person of the Year with a Disability Mathew Calkin
Female Volunteer of the Year Lisa Abbott
Ken PhilipsMale Volunteer of the Year Ken Philips
Team of the Year Mandurah City FC State League Team
Club of the Year Mandurah Surf Life Saving Club